Кошик
47 відгуків
+380633586767
+380677422904
+380501567783

Готуйтеся до опалювального сезону весною-літом !

Готуйтеся до опалювального сезону весною-літом !
Які преференції від промивки систем опалення.

02.09.14

Готуйтеся до опалювального сезону весною-літом ! В будинку стане тепліше! У результаті використання будь-якої опалювальної системи , всередині труб утворюється наріст з солей кальцію , магнію , натрію та інших органічних і неорганічних сполук. Ці нашарування забивають трубопровід і негативно впливають на продуктивність роботи системи опалення , а значить , збільшують витрати на електроенергію і газ. Так , товщина нальоту всього в 1 мм знижує теплопровідність системи опалення на 25 %. Крім того , засмічення трубопроводу здатне вивести систему опалення з ладу. Щоб позбутися цього наросту кожні 5 років слід виробляти промивку опалення. Подібні заходи вбережуть вас від неприємностей у майбутньому і допоможуть заощадити на заміні деталей обладнання.   Промивка  системи опалення - процедура видалення накипу з внутрішньої поверхні. Завдяки очищенню  від накипу та іржі :   - Підвищується ефективність дії системи опалення ,   - Збільшується термін служби опалювальних систем ,   - Скорочується втрата тепла ,   - Знижуються витрати на електроенергію.

Як може виконуватися промивка опалювальної системи? Наскільки часто вона необхідна в багатоквартирному будинку і в приватному будинку? Чим забиваються труби і опалювальні прилади? На всі ці питання ми постараємося відповісти.

 

Навіщо потрібна промивка
Ефективність опалення падає внаслідок двох процесів, які неминучі, насамперед, в опалювальних системах багатоквартирних будинків.
• Радіатори й горизонтальні ділянки труб з часом замулюються. Проблема стосується ділянок з повільним рухом теплоносія - розливом, підводок до радіатора і самих радіаторів опалення.

 

Зверніть увагу: найбільшою мірою замулюються чавунні радіатори з їх великим внутрішнім об'ємом секцій. Чим більше об'єм при фіксованому діаметрі стояків і підводок, тим повільніше рухається в ньому вода і тим більше осаду випадає в цьому обсязі.
Звідки береться осад? Тут і пісок, і частинки іржі, і окалина від проведених зварювальних робіт - все, що несуть теплотраси. ТЕЦ безперервно забирає і гріє великі обсяги води, і начисто відфільтрувати її просто нереально.

 

 

• Біда сталевих труб без антикорозійного покриття - мінеральні відкладення. Солі кальцію і магнію випадають у вигляді твердого осаду на внутрішніх стінках, поступово знижуючи просвіт. Ще раз: це проблема виключно сталевих труб. Оцинкування і всі магістралі з полімерним покриттям усередині від твердих відкладень не страждають.

 

Мул, пісок та інші суспензії уповільнюють циркуляцію води в опалювальному приладі. Накопичуючись, вони призводять до того, що вода йде тільки через перші кілька секцій.
Відкладення можуть привести до повної непрацездатності ділянки контуру, як тільки просвіт труби знизиться до нуля.
Власне, промивка опалення покликана відновити його ефективність.

 

Коли промивати не потрібно
Якщо для всіх багатоквартирних будинків періодичність промивання системи опалення закладена в СНиП 3.05.01-85 і дорівнює одному року, то автономні опалювальні системи промиваються лише тоді, коли в цьому є реальна необхідність. Профілактичні промивання обходяться недешево.

 

Основний критерій того, що промивка радіаторів опалення, розливом і підводок необхідна - падіння ефективності обігріву.
• Радіатори починають гріти лише частково. На дотик легко знайти ділянки з низькою температурою.
• У гравітаційних системах істотно збільшується розкид температури між ближніми і далекими по відношенню до котла радіаторами.
• При примусової циркуляції робляться чутні гідравлічні шуми на поворотах контуру (там просвіт найменше).

 

Які заходи можна вжити для того, щоб промивка опалювальних систем була потрібна як можна рідше? Що впливає на швидкість їх заростання і замулювання?
• Як вже говорилося, заростає твердими відкладеннями тільки сталева труба без антикорозійного шару. Автору доводилося розкривати стояки і підводки, виконані з оцинкованої труби і експлуатувалися півстоліття. Вони були абсолютно чистими всередині і станом не відрізнялися від нової труби.
Стало бути, при виборі матеріалу для контуру краще зупинити свій вибір на оцинкування, гофрованої нержавійці (якщо потрібна особлива міцність) або на полімерних трубах будь-якого типу.
• У алюмінієвих і біметалічних радіаторів, у конвекторів будь-якого типу внутрішній об'єм невеликий. Як наслідок - теплоносій циркулює усередині швидко і не дає випасти осадку.
• Закрита система переважніше відкритою. Підживлювати її водою ззовні доводиться вкрай рідко. Постійний обсяг теплоносія означає і постійне кількість мінеральних солей і суспензій. Після того, як суспензії затримає грязьовик - новим взятися просто нізвідки.

 

• При нижньому підключенні радіаторів будь-якого типу мул в них не накопичується. Всі забирає струмом води.
• Нарешті, сам грязьовик. Скажімо просто: він корисний. Очистити його куди легше, ніж промивати своїми руками весь контур з усіма опалювальними приладами. В автономних системах як грязьовика найчастіше монтується звичайний фільтр грубої очистки, ціна якого не перевищує двох сотень рублів.

 

Способи промивання

 

Хімічна
Хімічна промивка систем опалення застосовується в двох випадках:
• Коли необхідне відновлення працездатності опалювальної системи багатоквартирного будинку, яка експлуатувалася кілька десятиліть. У поєднанні з неминучим заиливанием заростання сталевих труб призводить за цей час до катастрофічного падіння ефективності.

 

Зверніть увагу: неоцинковані сталеві труби за цей час настільки руйнуються корозією, що економічний ефект від операції не завжди очевидний. Реагенти в процесі промивки розчиняють іржу, і часто після закінчення робіт при

 Обпресування виявляється безліч нових течі.   
• Коли необхідно видалення відкладень з гравітаційної системи, знову-таки виконаної сталевими трубами. За умови, що в силу яких-небудь причин власник не хоче міняти її на сучасну. Велика частина відкладень збирається в теплообміннику котла або печі; мул рівномірно розподілений по всьому розливу, тяжіючи до його нижньої частини.

 

Власне промивка полягає в тому, що в контур опалення замість води заливається спеціальний реагент. Це засіб являє собою розчин лугу (найчастіше їдкого натру) або кислоти (фосфорної, ортофосфорної і так далі).
Потім спеціальним насосом в контурі забезпечується безперервна циркуляція протягом декількох годин. Потім рідину для промивання системи опалення зливається і система опресовується перед повторним введенням в експлуатацію.

 

Вартість засоби для промивки починається від 5-6 тисяч рублів за 25 літрів. Правила утримання житла забороняють зливати використаний розчин в каналізацію; однак якщо іншого шляху утилізації ні - поряд з промивальним складами продаються розчини для їх нейтралізації.
Увага: алюмінієві радіатори не можна промивати розчинами кислот і лугів. Це спричинить різке зниження терміну їх служби.

 

Гідропневматична промивка
Ця технологія промивання системи опалення багато десятиліть використовується в російському (а раніше - в союзному) ЖКГ і давно показала свою ефективність. Але тільки і виключно при правильному виконанні.

Інструкція з промивки системи опалення досить проста: контур пускається на скидання в каналізацію спочатку з подачі на обратку, потім навпаки. При цьому в потік води нагнітається пневматичним насосом великої потужності повітря. Пульпа, проходячи по всьому контуру, частково руйнує накип і виносить мул.

 

 

Використовується на практиці в ЖКГ схема промивання системи опалення така:
1. Перекриваємо домову засувку на зворотному трубопроводі.
2. Підключаємо компресор до замерочному вентиля на подачі після домовик засувки.
3. Відкриваємо скидання на обратке.
4. Коли тиск у баластної ємності компресора досягне 6 кгс/см2, відкриваємо вентиль, до якого він підключений.
5. Перекриваємо по черзі групи стояків таким чином, щоб в кожний момент часу було відкрито не більше десятка. У цьому випадку промивка стояків опалення та підключених до них опалювальних приладів буде найбільш ефективною.

 

Тривалість промивки легко контролювати, візуально оцінивши ступінь забрудненості що йде на скидання води. Як тільки вона стала прозорою - починаємо мити нову групу стояків.
Після того, як всі стояки промиті - перемикаємо опалення на скидання у зворотний бік:
1. Закриваємо скидання і вентиль, до якого підключений компресор.
2. Закриваємо домову засувку на подачі і відкриваємо на обратке.
3. Відкриваємо скидання з подачі. Компресор підключаємо до замерочному вентиля на зворотному трубопроводі і відкриваємо його.
Далі промивка груп стояків повторюється, але вже при зворотному напрямку струму пульпи.

 

Промивання радіатора
Інструкція з промивки систем опалення цілком нами вивчена. А що робити, якщо потрібно промити окремий радіатор?
Турбуватиметься цією проблемою краще до запуску опалення. У магазинах можна знайти спеціалізовані зварні промивні крани; проте кращий промивочнік - це зібраний з радіаторної пробки і звичайного кульового вентиля.

 

Він монтується при скинутому стояку; коли опалення запущено - їм можна скористатися для видалення мулу, піску і шлаку з опалювального приладу і його підведення. Крім змонтованого промивочніка, знадобиться шланг з штуцером, діаметр різьби на якому відповідає різьбі на промивальному крані. 

Сама процедура не здасться вам складною:
• Штуцер на підмотуванні від руки вкручується в вентиль промивочніка.
• Вільний кінець шланга направляється в каналізацію.
Увага: взимку, коли температура води наближається до 95С, окріп з батареї може розколоти унітаз. Вставте шланг досить глибоко, щоб його кінець опинився всередині стояка.
• Далі все просто: відкриваєте промивний кран і чекаєте 10-15 хвилин. Температуру радіатора легко контролювати на дотик. Шланг краще притримувати: реактивних сил ніхто не відміняв, і він цілком може вирватися з унітазу. 

Висновок
Відео в кінці статті покаже вам наочно, як може виконуватися промивка. Будемо сподіватися, що операція не здасться вам складною.

Навіщо потрібна промивка системи опалення?

Основною вимогою до системи опалення є, звичайно ж, надійність і довговічність. Але з часом система засмічується, в ній утворюються відкладення, наростає накип. В таких випадках потрібно промивання або прочищення труб.

Відкладення, нарости і накип на трубопроводах в системах опалення можуть привести до збільшення затрат на тепло та електроенергію, зменшення пропускної здатності труби, збільшенню витраті води, зниженню температури в будівлі. Крім того, труби опалювальної системи передчасно зношуються і руйнуються. В даному випадку необхідно регулярно проводити промивку системи опалення не менше одного разу на чотири роки (згідно офіційного положення) з підтримання системи опалення в робочому стані.

Відкладення в трубах, що виникають через що містяться у воді солей кальцію і магнію, - найбільш поширена проблема, з якою доводиться стикатися. Накип створює велике термічний опір тепловому потоку, що веде до зниження температури теплоносія і зменшення теплопровідності системи опалення. Це значить, що зменшується тепловіддача і пропускна здатність труб. Температура в приміщенні падає, для підвищення температури доводиться збільшувати витрати палива на котельнях.

Як показує практика, після 10 років експлуатації всі трубопроводи систем опалення забиті відкладеннями більш ніж на 50%. Наприклад, якщо товщина відкладень становить 1 мм, то витрата палива збільшується на 14%.

Для видалення відкладень з внутрішніх поверхонь нагріву котельного устаткування і трубопроводів теплообмінного обладнання застосовується метод гідропневмопромивкі, а також хімічної промивки. Для проведення промивки використовується пристрій, що складається зі спеціального насоса чи компресора, ємності для рідини і шлангів.

Згідно з офіційними вимогам тепломереж гідро-пневмопромивка повинна проводиться не рідше ніж один раз на чотири роки, а опресовування - щорічно.

Вартість робіт по гідро-пневмопромивке

На вартість гідропромивкі впливають кілька факторів:

• довжина трубопроводу і його діаметр;

• кількість сантехнічних вузлів (радіатори, теплообмінники, ін.);

• додаткові роботи, наприклад перед і після проведення промивки слід обов'язково виконувати опресовування системи опалення, що також впливає на ціну;

• особливості об'єкта;

 

 

 

Джерело: Промивка системи опалення в багатоквартирному і приватному будинку

Попередні статті